Eldëvir, Starożytne Elfy

Wizja wciąż trwa...

Przedstawione tu treści są częścią trwających obecnie wydarzeń, dlatego mogą wydawać się niepełne i regularnie się zmieniać.

Eldëvir, Starożytne Elfy

Koncept Starożytnych Elfów
Otwórz obrazek

Koncept Starożytnych Elfów

Otwórz obrazek
Zamieszkała Płaszczyzna

Zamieszkała Płaszczyzna

Angvalion

Kraina

Kraina

Południowo-zachodni Amarant

Religia

Religia

Pramatka Asha

Królestwo

Królestwo

Królestwo Eldëvir

Eldëvir, obecnie znane jako starożytne lub pierwotne elfy to wymarła rasa, od której pochodzi większość elfów w świecie Angvalion. W dawnych wiekach jako pierwsi utworzyli państwo, stworzyli prawo oraz podstawowe dziedziny nauki oraz magii. W latach swojej świetności utworzyli Królestwo Eldëvir, które stało na straży światowego porządku. Z ich potęgą liczył się każdy, nawet prężnie rozwijające się Aspin oraz rozległe podziemne Krasnoludzkie Imprium.

Wygląd

Starożytne elfy wyróżniały się niezwykłym dla innych ras wzrostem potrafiąc osiągać od 210 do 240 cm. Były przy tym przesadnie szczupłe, dzięki czemu ich figura prezentowała się jako smukła. W związku ze swoją sylwetką, większość osobników nie miała muskulatury, jaką mogli osiągać na przykład ludzie. Kobiety starożytnych elfów charakteryzowały się ponadto niewielkimi rozmiarami piersi, a u mężczyzn nie pojawiał się zarost. U obu płci w większości przypadków występował biały kolor włosów oraz jasna, niemal blada cera. Jak wszystkie elfy, posiadali również szpiczaste uszy.

Usposobienie rasy

Usposobienie Eldëvir to do dzisiaj dość kontrowersyjna kwestia, ze względu na to, że prawdopodobnie nie przeżył żaden przedstawiciel tej rasy. Opierać się można jedynie na wszelakich zapisach, głównie aspińskich, które w tej kwestii są wyjątkowo wiarygodne i zawsze pokrywają się z badaniami prowadzonych przez inne instytuty. Co ciekawe w tej kwestii zapiski samych Eldëvir w większości uniwersytetach uchodzą za niewiarygodne, głównie dlatego, że starożytne elfy miały niezdrową tendencję do przekoloryzowania rzeczywistości w swoim społeczeństwie, z oczywistym pominięciem wszystkich jego wad.

Eldëvir widzieli się w roli światowego lidera - ich główną misją było zapewnienie światu pokoju za wszelką cenę. Ochoczo dzielili się technologią z prymitywnymi, ludzkimi plemionami amarantian, którą ci przekazywali dalej. Współpracowali też z Aspin w kwestii światowego handlu. Prawdopodobnie gdyby nie ich upadek dzisiaj świat miałby jedną walutę oraz język, do czego obie nacje wspólnie dążyły. Choć dzięki nim inne nacje znacznie się rozwinęły, ich misja strażników pokoju obnażyła wiele ich wad.

Elfy Eldëvir cechowało poczucie wyższości - choć starały się to ukryć, wiele razy rozmówcy innych nacji mogli to odczuć. Społeczeństwo starożytnych elfów skonstruowane było w taki sposób, że kulturowo dyskryminowało ze względu na rasę oraz płeć (więcej w sekcji Królestwo Eldëvir). Starożytne elfy miały tendencję do kłamania swoich rozmówców na temat realnej bieżącej sytuacji, np. dyplomacji, aby w ten sposób osiągnąć pokój. Choć cel ich kłamstw zawsze jest dobry to uwypukla kolejną wadą - Eldëvir nigdy nie przyznawali się do błędu i brnęli w raz powiedziane kłamstwo, nawet kiedy złapano ich za przysłowiową rękę. To właśnie ta wada była jedną z głównych przyczyn ich upadku.

Elfy dodatkowo cechowała rozwiązłość seksualna oraz bardzo luźne podejście do obcowania płciowego. Są bardzo otwarte na sypianie z wieloma partnerami, często różnych gatunków oraz płci. Podczas nocy elfy oddają się cielesnym rozkoszom - kochają się pod gwieździstym niebem, kosztują wino oraz niezwykle skąpo się ubierają. Niektóre elfy w nocy organizują schadzki, podczas których kochają się z nieznajomymi oraz uczestniczą w grupowych miłosnych spotkaniach, co same nazywają Kultem Nocy.

Zdolności

Eldëvir charakteryzuje mądrość oraz potęga. Ze względu na długość swojego życia prowadzili bardzo nieśpieszne życie, lecz byli mistrzami w swoich dziedzinach, ze względu na swoją długowieczność. Posiadali naturalny talent do nauki oraz magii. Zajmowali się głównie ścisłymi naukami. Stworzyli dziedziny nauki takie jak fizyka, matematyka, pierwsi zaczęli uczyć się o sztuce. Jako pierwsi zaczęli badać teorię płaszczyzn, lecz tę dziedzinę bardzo szybko przejęli aspińczycy. Starożytne elfy miały też bardzo wysoko rozwiniętą kulturę.

Starożytne elfy jako pierwsze utworzyły magiczne akademia, w których nauczały magii innych, chociaż pomysł tworzenia uniwersytetów zaczerpnęli od aspińczyków. Choć pod kątem umiejętności magicznych, elfy były wyraźnie słabsze od Quarinów, ich magia stała na bardzo wysokim poziomie i była wszechobecna w ich życiu. Co ciekawe mimo tak chętnego dzielenia się widzą sporo ich technologii do dzisiaj pozostaje tajemnicą.

Królestwo Eldëvir

Wszystkie elfy Eldëvir skupiony były w swoim królestwie w centralnej części Amarantu. Utworzone przez nich mocarstwo od pierwszych zapisanych dziejów świata do momentu kryzysu było największym światowym mocarstwem. Brali udział w większości ówczesnych konfliktów, zawsze w roli mediatora oraz po stronie obrońcy.

Społeczeństwem elfów rządziła Päradisa - królowa o imieniu Lúvia'asana, która pełni funkcję Matki Wszystkich Elfów. Elfy wierzyły, że jej władza pochodzi z boskiego nadania samej Pramatki. Jej piękny pałac oraz stolica elfów znajdowała się w Gäl'ahadrze - stolicy wszystkich elfów. Ich społeczeństwo było niezwykle uporządkowane i każdy elf zajmował w nim bardzo ważną rolę, sprzeciwiając się kultowi jednostki, pokładając nadzieję na przyszłość we wspólnej, grupowej pracy. Paralu się głównie badaniami, odkrywaniem nowym lądów, handlem, nauczaniem oraz walką.

Razem z aspińczykami zbudowali potężną sieć handlową, która połączyła wszystkie miasta znanego wówczas świata. Po napotkaniu przeszkody w postaci równic w wartościach poszczególnych dóbr, aspińczycy opracowali pierwszą na świecie monetę, którą elfy rozpowszechniły.

W królestwie Eldëvir najwyższą wartością jest rodzina - elfy wierzyły, że miłość jest podstawą tego świata, która pozwala budować oraz rozwijać.

Na terenie królestwa znajdowały się ludzkie plemiona, które choć były politycznie zależne od władzy Päradisy, posiadały sporo autonomii, a ich członkowie mogli swobodnie poruszać się po królestwie. Elfy stworzyły królestwo, tak, aby każdy w nim był względem siebie równy. Przykładem może być wolność wyznaniowa oraz możliwość uczenia się na elfickich uniwersytetach.

Krytyka Królestwa Eldëvir

Niemniej ich społeczeństwo utworzone w myśl Fyl'ibrissë ("dziedzictwo kobiet"), które już pośród elfów doprowadzało do dyskryminacji, bowiem utworzony przez nich system zakładał, że rządzą kobiety. Elfki zajmowały urzędy oraz większość miejsc w elfickich uniwersytetach, podczas kiedy wolą mężczyzn była praca fizyczna oraz branie udziału w wojnach. Aspińczycy twierdzą, że mężczyźni musieli włożyć dużo więcej trudu, aby osiągnąć sukces w polityce oraz nauki, niż kobiety. Oczywiście byli elfowie, którzy osiągali duży sukces w nauce oraz polityce, lecz były to wyjątki, które potwierdzały regułę. Volker Rayner w swoich listach twierdził, że w rozmowie, Arcymistrz Ellisar sam przyznał, że powinien otrzymać swój tytuł znacznie wcześniej, lecz władze Eldëvir były zamknięte na pomysł uczynienia arcymistrzem mężczyznę. W ich społeczeństwie to była rola kobieca. Tak samo wszystkie wiarygodne, nieelfickie źródła stwierdzą, że ten sam Ellisar był najpotężniejszym magiem wśród starożytnych elfów, podczas kiedy oficjalne zapiski elfów skrzętnie unikały określeń takich jak "mistrz magii" oraz "najlepszy".

Dowiedz się więcej na ten temat, czytając poniższą stronę:

Fyl'ibrissë
Angvalion Book

Inne nacje chociaż mogły bez ograniczeń mieszkać, pracować oraz uczyć się w królestwie Eldëvir, wiele aspińczyków w swoich pamiętnikach wspominało o cichej faworyzacji elfów. Władze Eldëvir wielokrotnie zmieniało prawo tak, aby utrzymywać elfki w uczelniach, spychając inne nacje oraz elfów do innych, mniej ambitnych, zazwyczaj mniej perspektywicznych zadań. Zawsze działo się to w imię pokoju oraz nauki.

Pomimo wyżej wypisanych was warto wspomnieć, że w tym okresie istnienia świata elfy i tak były całkiem dobrze działającym społeczeństwem. Przyjaznym dla innych, w czasach, kiedy międzygatunkowa konkurencja była zażarta, a nie raz bardzo krwawa.

Dowiedz się więcej na ten temat, czytając poniższą stronę:

Krytyka Królestwa Eldëvir i Rządów Päradisy
Angvalion Book

Religia

Starożytne elfy wierzyły w Fäí Illafeí', dzisiaj szerzej znaną jako Asha. Jej kult oparty był na poszukiwaniu Harmonii, która według nich jest darem, który pragnie ofiarować Matka, a do którego wszystkie rasy świata muszą samodzielnie dojść. Sama Harmonia to stan, który ciężko opisać śmiertelnej istocie - to zjednoczenie z Fäí Illafeí', poznanie jej prawdy, ostateczna mądrość, a co za tym idzie - szczęście u Jej boku. Prawdziwą ścieżką do Harmonii jest jedność. Fäí Illafeí' stworzyła na tym świecie wiele ras i każdej z nich pragnie ofiarować swój dar, co oznacza, że elficka bogini kocha wszystkie istoty.

Dążenie do harmonii u starożytnych elfów objawiało się w nauce innych, wspieraniu słabszych oraz dążeniu do pokoju. Eldëvir dążyli do pokoju właśnie po to, aby wprowadzić go w stan Harmonii, co było bardzo trudne, bowiem w okresie, w którym przyszło im żyć międzygatunkowa rywalizacja była powszechna.

Eldëvir wierzyli, że ich przewodniczką z nadania samej Fäí Illafeí' jest Päradisa Lúvia'asana. Boskie pochodzenie jej władzy sprawiło, że elfy podchodziły bezkrytycznie do jej rządów, lojalnie wykonując kolejne kroki jej planu.

Dowiedz się więcej na ten temat, czytając poniższą stronę:

Harmonia Ashy
Angvalion Book

Dziedzictwo Eldëvir

Upadek Eldëvir był niewątpliwie jedną z największych tragedii świata Angvalion. Niemniej do dzisiaj można natknąć się na wiele przypadków dziedzictwa ich rasy.

Leśne oraz Wysokie Elfy pochodzą bezpośrednio od starożytnych elfów - to potomkowie elfów, które opuściły Królestwo podczas Elfifckiej Schizmy, a następnie dzięki błogosławieniu pramatki zaadaptowały się do nowych warunków. Wysokie Elfy na dobrą sprawą są nieco wypaczoną, bardziej brutalną i nieprzebierającą w środkach wersją swoich przodków.

Leśne Elfy do dzisiaj w swojej kulturze posiadają wiele elementów, które wywodzą się bezpośrednio z kultury Eldëvir. Niestety upadek starożytnych zabolał ich najmocniej, ponieważ stracili cennego sojusznika, a podczas swoich wędrówek natknęły się na wiele nieprzyjaznych nacji. Wiele rejonów świata po dziś dzień jest nieprzyjazny dla elfów, a one sami są ofiarami uprzedzeń.

Po upadku Królestwa Eldëvir, rolę światowego centrum nauki przejęło Aspin. Świat cofnął się rozwojowo kilka kroków wstecz, lecz gdyby nie działania ich Uniwersytetu cofnięcie byłoby jeszcze gorsze. Aspińczycy po dziś dzień zajmują się rozwijaniem dziedzin nauki, które stworzyły elfy. Chociaż na świecie powstało wiele innych świetnych uczelni Aspiński Uniwersytet wciąż pozostaje w czołówce. Co ciekawe upłynęło wiele lat po upadku starożytnych elfów, zanim aspińczycy zaczęli otwarcie krytykować ich postępowanie, starając się, aby ich historia była przestrogą. Co ciekawe do dzisiaj nie jest znane położenie stolicy królestwa elfów, Gäl'ahadru, chociaż aspińczycy powinni posiadać takie informacje.

W Amarancie, po upadku elfów, wyrastają potężne ludzkie królestwa, które przejmują część technologii elfów i wystają na mocarstwa. Przykładem może być Araulen, który powstał wskutek połączenia kilku księstw, które wywodzą się z plemion, które żyły w Królestwie Eldëvir, a potem je zniszczyło. Arauleńczycy na ruinach elfickich miast wznieśli swoje, wielkie miasta, co razem z elficką widzą dało im na początku sporą przewagę. Kolejnym bardzo ciekawym przypadkiem jest Hintervold, który początkowo powstaje jako połączenie gildii kupieckich, które handlowały z elfami.

Kamienie Świata

Saga Kamieni Świata - Ikona

Ta sekcja zawiera spoilery do:

Saga Kamieni Świata

Dieta

Elfy, choć z wyglądu przypominają ludzi, mają unikalną dietę wynikającą z ich roślinożerności. Nie trawią mięsa, więc ich dieta opiera się głównie na trawach i ziołach. Najważniejszym składnikiem jest Elficka Trawa, która dostarcza im niezbędnych składników odżywczych i białka.

Choć mogą jeść owoce i warzywa, traktowane są one jako przysmaki, ponieważ owoce mają za dużo cukru, a niektóre warzywa mogą powodować problemy zdrowotne, jak problemy z tarczyca. Elficka kuchnia, pełna przypraw i chleba, jest pyszna i chętnie spożywana przez inne rasy. Elfy produkują także aromatyczne, niskoprocentowe wina, często spożywane przy specjalnych okazjach.

Dowiedz się więcej na ten temat, czytając poniższą stronę:

Kuchnia Elficka
Angvalion Book

Postacie

  • Ellisar
  • Golion
  • Múirë
  • Päradisa Lúvia'asana
  • Troín'na Henion

Organizacje

  • Jaśnie Oświecone

Biblioteka

  • Legenda o Deanärë Múr'i
  • Rozłam Angvalionu

Ciekawostki

  • Bractwo Trzeciego Oka zdradziło Aryanowi, że smoki z Iridery, które są najstarszymi istotami Angvalionu, twierdziły, że Eldëvir nie zawsze zamieszkiwały Amarant.

  • Jedyne istoty, które Eldëvir uznawały za tak samo potężne były smoki, choć obiektywnie można stwierdzić, że te były zdecydowanie potężniejsze od elfów.

  • Ostatni znany starożytny elf, X, żył w Starym Armekcie w dzielnicy elfów. Był najlepszym elfickim kowalem w Araulenie. Pramatka zsyłała mu wizje, w których pokazywała jakie następne działo ma wykonać. Stworzone przedmioty czekały, aż przyjdzie osoba, której zostały one przeznaczone. Niestety elf krótko po zakończeniu II Wojny Amarantu udał się w Ostatnią Podróż. Co ciekawe, choć był wielokrotnie pytany o upadek swojej rasy, zawsze milczał w tym temacie.

  • Wyspą Riggë od upadku Eldëvir rządzą rody Eld'atan, którego członkowie są półelfami wywodzącymi się ze starożytnych elfów, których krew nadal mają w żyłach. Niestety krew Eldëvir, którą noszą w sobie powoli zanika, z racji tego, że przedłużają swoje rody z leśnymi elfami.

  • Ostatnim bastionem Eldëvir, który utrzymał się na długo po upadku Królestwa był Zakon Bellanär'i, choć przed swoim upadkiem uzupełniali swoje szeregi Leśnymi Elfami. Ostatecznie Zakon został zniszczony oraz wybity.

Galeria

Koncept Starożytnych Elfów - bez ubrań
Koncept Starożytnych Elfów - bez ubrań
Otwórz obrazek

Koncept Starożytnych Elfów - bez ubrań

Otwórz obrazek
Tajniki Eldëvir
Tajniki Eldëvir
Otwórz obrazek

Tajniki Eldëvir

Otwórz obrazek

Rasy Uniwersum

Rodzina Rasy / Grupy etniczne
Ludzie
  • Amarantianie

  • Velizarowie

Elfy
  • Eldëvir, Starożytne Elfy

  • Däl’hrän'nel, Leśne Elfy

  • Läcri'Is'nel, Księżycowe Elfy

  • Värn’asan'i, Odrodzone Elfy

  • Däl'sol'i, Słoneczne Elfy

Eordiren
  • Orkowie

  • Bolgowie

Krasnoludy
  • Aurinowie

  • Powierzchniowcy

  • Quarinowie

Gnomy
Himranie

todo

Ellerian