Rodowody Leśnych Elfów
zapis dziejów w toku
Archiwista nie zdążył jeszcze dopracować tej sekcji do perfekcji, dlatego może być ona niepełna, a niektóre informacje mogą się zmienić z czasem.
Dziedzictwo
Rodowody Leśnych Elfów
Kulturowe Dziedzictwo
Chociaż same zasady mogą wydawać się dosyć restrykcyjne, to pozwalają im one na osiąganie charakterystycznej dla nich Elfickiej Wolności. Jest to stan, w którym Leśne Elfy, dzięki przestrzeganiu dziedzictwa, są w stanie żyć tak jak chcą, niosąc ze sobą wartości, których pragną i które doceniają. Pozwala im ono budować społeczeństwo opierające się zewnętrznym wpływom i kultywujące elfickie tradycje, które czyni ich wyjątkowymi. Bez Dziedzictwa to, czym są Leśne Elfy, uległoby drastycznym zmianom, odbierając im unikatowość, którą tak bardzo sobie cenią.
Izolacja
Izolacja Leśnych Elfów jest ważną częścią ich drogi do zachowania Dziedzictwa. Wywodzi się ona z potrzeby ochronienia tradycji elfów, które przez wiele lat były celem prześladowań z różnych kierunków. Aby ratować swoje tradycje, a także życia,
Poziomy Izolacji
Na przestrzeni lat potrzeba izolacji Leśnych Elfów coraz bardziej malała - zmieniająca się sytuacja na świecie sprzyjała ustawaniu prześladowań, pozwalając im bezpiecznie wychodzić na spotkanie innym rasom oraz cywilizacjom. Część Leśnych Elfów dostrzegła w tym szansę, naginając zasady związane z izolacją i otwierając się na zewnętrzny świat. Sytuacja ta wprowadziła lekki podział między Leśnymi Elfami - niektóre uważały, że jest to dla nich szansa, podczas gdy inne twardo trzymały się dawnych tradycji związanych z całkowitym odcinaniem się od innych ras. Sprawiło to, że wśród Leśnych Elfów wykształciły się różnice światopoglądowe - początkowo dotyczyły jedynie stopnia izolacji, jednak później rozwinęły się o inne elementy, dając początek elfickim
Aspekt Wilka - to dosyć rygorystyczna postawa zakładająca całkowitą izolację od świata zewnętrznego. Przewiduje on wręcz wrogość w stosunku do tych, którzy naruszają elfickie granice.
Aspekt Jelenia - to postawa, która mówi, że najlepsze jest spędzanie dużej części czasu w odosobnieniu, tak jak czynili to przodkowie, przy jednoczesnym, częściowym otwarciu się na inne społeczności. Aspekt Jelenia zezwala na tworzenie pewnych relacji ze światem zewnętrznym - takich jak na przykład handel, czy wymiana wiedzy.
Aspekt Lisa - postawa ta dominuje u miejskich elfów. Dopuszcza ona częściową asymilację z inną społecznością i życie w sąsiedztwie innych ras. Elfy żyjące według Aspektu Lisa mają większe predyspozycje do częściowego lub całkowitego odrzucania Dziedzictwa, dlatego jest on na pograniczu kultury, a niektóre, mocno tradycjonalistyczne Leśne Elfy w ogóle go nie uznają.
Dowiedz się więcej na ten temat, czytając poniższą stronę:
Harmonia AspektówElfickie Związki
Życie romantyczne
Główną przyczyną takiego stylu życia jest bardzo niska dzietność u Leśnych Elfów. Ze względów biologicznych Leśnym Elfom bardzo trudno jest zajść w ciążę, a kiedy już się to uda, to trwa ona dosyć długo, bo aż 15 miesięcy - sprawia to, że dużo łatwiej u nich o poronienie spowodowane brakiem dogodnych warunków do życia lub walką. Chociaż Leśne Elfy żyją bardzo długo, to rzuca to cień na przetrwanie ich rasy. Z tego powodu posiadanie wielu partnerów zwiększa szanse na poczęcie dziecka, a także umożliwia lepszą troskę o kobietę w ciąży. Ma to również jednak swoją drugą stronę. W elfickich społecznościach kładzie się dość duży nacisk na założenie rodziny i staranie się o dzieci - poszukiwania partnera Leśne Elfy rozpoczynają niedługo po swoim
Dobór partnerów a Dziedzictwo
Aby zachować cechy nadane im przez
Sytuację ułatwia fakt, że u ich rasy nie występują typowe chociażby dla ludzi zagrożenia związane z poczęciem dzieci przez osoby blisko ze sobą spokrewnione - zauważono wręcz, że przy bliskim pokrewieństwie szansa na zajście w ciążę przez Leśne Elfy wręcz wzrasta. Z tego powodu dosyć popularnym jest łączenie się w pary na przykład z kuzynami. Chociaż dobieranie sobie partnerów w teorii nie jest w żaden sposób ograniczone, to raczej nie zdarza się, aby rodzice łączyli się w pary z własnymi dziećmi, co nie jest społecznie dobrze odbierane. Rzadko też występują przypadki łączenia się w parę rodzonego rodzeństwa.
Poligamia na tak dużą skalę sprawia, że elfickie rodziny są często bardzo duże - mniejsze klany mogą się wręcz składać z jednej rodziny. Z przyczyn praktycznych wszyscy partnerzy w elfickim związku nie mieszkają cały czas razem. Zwykle elf mieszka z jednym lub dwoma partnerami, a pozostałych odwiedza lub co jakiś czas pomieszkuje u nich. Pozwala to Leśnym Elfom prowadzić swobodne życie poza związkiem, a żaden z partnerów nie czuje się w ten sposób pomijany. Warto zaznaczyć, że Leśne Elfy charakteryzują się nieco inną emocjonalnością i podejściem do związków niż inne rasy. Bardzo rzadko przejawiają zazdrość i są bardzo otwarte na zawiązywanie więzi z innymi partnerami swoich partnerów.
Przysięga Wiecznej Wędrówki
Leśnoelficki rytuał przysięgania sobie miłości nazywany jest
Zachowywanie Tradycji
Koczowniczy tryb życia
Leśne Elfy gromadzą również wiedzę dotyczącą
Elficki Archiwista
Wyjątkowo ważną osobą w klanach, jeśli chodzi o zachowanie elfickich tradycji, są Archiwiści. Archiwista Leśnych Elfów zasiada w Radzie Klanu, a jego głównym zadaniem jest gromadzenie wiedzy dotyczącej historii, religii oraz zwyczajów
Elfickie Zwyczaje
Rytuał Dojrzewania
rytuał dojrzewania
Rytuał Pożegnania
rytuał pożegnania - kiedy elfy opuszczają miejsce, w którym żyły i ruszają w drogę
Ostatnia Podróż
elfickie pogrzeby
leśny elf, jak zwierzę, wie kiedy umrze - kiedy nadchodzi śmierć
umierającego elfa zabiera się na łono natury - w miejsce drogie dla niego - i tam zostaje, aby spędzić swoje ostatnie dni. Ma przyniesione zapasy, przygotowane miejsce do spania, itp.
Kiedy elf umrze, to jego ciało powraca do natury - dzikie zwierzęta mogą się pożywić nim i tym, co zostało w szałasie, a także uczynić z jego szałasu swoje schronienie - szałas ten jest jakby grobowcem tego elfa.
na gałęzi drzewa dziedzictwa zawiesza się natomiast wykonany przez tego elfa lub kogoś mu bliskiego na jego prośbę amulet, w którym zamknięta jest kropla krwi elfa - w ten sposób jego duch na zawsze pozostanie częścią klanu
Elfickie Święta
Święto Poświęcenia
Święto Poświęcenia odbywać się może jedynie raz na trzy lata - w noc
Samo święto rozpoczyna się wraz z ostatnimi promieniami słońca, kiedy to wschodzą księżyce.
Kiedy Zwierciadło Ashy jest już gotowe, sama Opiekunka podchodzi do drzewa, dotykając go i rozpoczynając główną część modłów. Jeśli bogini jej wysłucha, skupione przez zwierciadło światło księżyca Ash’ëi przemienia drzewo, czyniąc je Drzewem Dziedzictwa - drzewo w magiczny sposób rośnie, przybierając ogromne rozmiary i staje się świetliste, roztaczając wokół siebie silnie wyczuwalną, boską aurę spokoju.
W przypadku niepowodzenia rytuału drzewo usycha w przeciągu kilku dni - jest to zły omen dla Leśnych Elfów, znak, że ich klan w jakiś sposób obraził Pramatkę.
Święto Lasu
Święto Lasu odbywa się raz do roku w
Święto Lasu wyjątkowo hucznie obchodzone jest przez
Święto Przebudzenia
Święto Przebudzenia - święto mające miejsce w pierwszy dzień wiosny.
Legendy i Przepowiednie
Przepowiednia o Dziecku Śniegu
elfickie legendy oraz przepowiednie'
elfickie legendy oraz przepowiednie
elfickie legendy oraz przepowiednie
elfickie legendy oraz przepowiednie
elfickie legendy oraz przepowiednie
elfickie legendy oraz przepowiednie
elfickie legendy oraz przepowiednie
elfickie legendy oraz przepowiednie
Ambar’färel
Glossëndir, Ambar’färel (POPRAW PRZYDOMEK)
Legenda o Pradawnych Bestiach
Legenda o Pradawnych Bestiach
Przepowiednia o Sol'Veanor
Przepowiednia o Sol'Veanor
Negatywne skutki Dziedzictwa
Chociaż Dziedzictwo niewątpliwie ma wiele dobrych stron, pozwalając
Dzieci Śniegu są jeszcze stosunkowo łagodnym przykładem owego wykluczenia - ze względu na swoją naturę są zwykle czarnymi owcami swojego klanu i chociaż nadal są traktowane jak jego część, to zdecydowanie zwracają uwagę - niektóre elfy współczują im, podczas gdy inne mogą się wręcz ich obawiać. Powoduje to, że Dziecku Śniegu nie jest łatwo żyć we własnym klanie i czuje się ono często wyobcowane - z tego powodu wiele z nich decyduje się na życie poza elfickimi klanami.
Jeszcze bardziej wyróżniają się Leśne Elfy Półkrwi, które są owocem związku Leśnego Elfa z przedstawicielem innej rasy. O ile same takie nie wzbudzają u Leśnych Elfów zbyt dużych emocji, a jedynie mogą być uznane za marnowanie czasu w kwestii zasad Dziedzictwa, to urodzenie dziecka półkrwi nie jest zbytnio aprobowane, jako że wprost łamie to zasady Dziedzictwa, nie przyczyniając się do zachowywania rodowodów. Z tego powodu dzieci półkrwi mają często problem ze znalezieniem partnerów w elfickim klanie, ze względu na swoje, w ich mniemaniu, gorsze geny. Niektóre Leśne Elfy patrzą nieprzychylnie lub wręcz wrogo zarówno na takie dziecko, jak i jego elfickiego rodzica, który porzucił Dziedzictwo - stanowią oni jednak mniejszość, a dzieci półkrwi są przez większość elfów akceptowane jako część społeczności, w której jednak niewątpliwie czują się odmienne.
Życie poza społecznością
Wątek odrzucania Dziedzictwa nie dotyczy jednak tylko wiązania się z przedstawicielami innych ras. Niektóre