Mulvar, Powieszony Bóg
Obszar wyznawania
Isurean ,Silmaaroon ,Araulen ,Nebrazza ,Czarny Nurt
Wartości
Sprawiedliwość
Zemsta
Wolność
Lider
brak
Organizacje
wiele mniejszych grup
Mulvar
Mulvar, Powieszony Bóg
Obszar wyznawania
Isurean ,Silmaaroon ,Araulen ,Nebrazza ,Czarny Nurt
Wartości
Sprawiedliwość
Zemsta
Wolność
Lider
brak
Organizacje
wiele mniejszych grup
Mulvar, zwany też Powieszonym Bogiem jest bogiem sprawiedliwości oraz zemsty. Religia ta bardzo szybko gromadzi nowych wyznawców, głównie dlatego, że opiera się na pomocy najprostszym ludziom i burzeniu dotychczasowego porządku. Co ciekawe wyznawcy Mulvara nie są związani żadną organizacją, ani kościołem, a stanowią odrębne grupy, którzy szerzą słowa swojego boga. Są też ścigani w dużej części królestw Amarantu.
Charakterystyka
Mulvar jest boskim uosobieniem sprawiedliwości i zemsty. Jednak jego pojęcie sprawiedliwości często opiera się głównie na zemście i niejasnej równości. Z jednej strony, Mulvar broni tych, którzy sami nie są w stanie się obronić, ale z drugiej strony, jego wyznawcy są często źródłem chaosu i anarchii, gdziekolwiek się pojawiają. W istocie Mulvar jest symbolem anarchii i odrzucenia wszelkiej władzy oraz zwierzchnictwa na rzecz wolności i niezależności jednostki, bazując na sumieniu i powszechnie przyjętych normach moralnych.
Wyznawcy Mulvara, nazywani Mulvarystami, nie uznają żadnej władzy i często sami wymierzają sprawiedliwość tym, którzy ich zdaniem postępują niesprawiedliwie lub niemoralnie, co często sprowadza się do samosądu. Ta tendencja budzi krytykę wobec nich oraz samego kultu Mulvara. Z jednej strony Mulvarystów odrzucają wszelkie moralne autorytety, ale z drugiej strony uważają się za sędziów i wykonawców wyroków. To podejście prowadzi do licznych konfliktów zarówno z przedstawicielami władzy, jak i innymi religiami. Mulvarystyczne działania często prowadzą do destabilizacji ustalonego porządku społecznego.
Jednakże dla wielu ludzi Mulvar i jego wyznawcy są jedynym źródłem nadziei. Uciśnione grupy chłopów i mieszczan mieszkających w slumsach w różnych częściach świata nie mają nikogo, do kogo mogliby zwrócić się o pomoc. Wyjątkiem są mulvaryści, którzy nigdy nie odmawiają udzielenia pomocy słabszym i poszkodowanym, choć ich interwencje często kończą się rozlewem krwi oprawców i trudnymi do przewidzenia konsekwencjami. Niemniej nie można im odmówić, że w swoim sposobie myślenia czynią wiele dobra.
Idealnym przykładem jest oligarchia isureańska, która oparta jest na wyzysku innych ludzi i skorumpowanym systemie politycznym państwa. Grupa uprzywilejowanych kupców i urzędników stała się tak potężna, że nawet król nie jest w stanie ich powstrzymać. Każdy w państwie albo biernie przyjmuje tę sytuację, albo udaje, że nie dostrzega problemu. Ludzie uciskani przez ten system mogą liczyć jedynie na mulvarystów, którzy jako jedyni podejmują działania zamiast bezczynnie przyglądać się sytuacji.
Historia
Trudno określić dokładnie, kiedy powstał kult Mulvara oraz kto był jego pierwszym inicjatorem. Wiele badań na ten temat wskazuje, że pierwszymi wyznawcami Powieszonego Boga byli ludzie znani jako
Mulvaryści
Mulvaryści to wyznawcy boga Mulvara, który jest uważany za boga sprawiedliwości i zemsty. Ich wiara opiera się na odrzuceniu wszelkiej władzy i zwierzchnictwa na rzecz wolności i niepodległości człowieka, co oparte jest na sumieniu i ogólnie przyjętych normach. Mulvaryści nie uznają żadnej zewnętrznej władzy i sami wykonują wyroki na tych, których uważają za niesprawiedliwych lub niegodnych. Są znani z tego, że interweniują w sytuacjach, gdzie inni nie są w stanie lub nie chcą pomóc, często kończąc interwencje rozlewem krwi i chaosem. Pomimo krytyki ze strony innych religii i władz, mulvaryści są często widziani jako ostatnia nadzieja dla tych, którzy cierpią na skutek niesprawiedliwości społecznej i politycznej.
Do grup Mulvarystów zalicza się:
Bergenyści , isureański odłam mulvarystów pod przywództwemJuliet Bergen , który walczy z isureańską oligarchią orazkościołem Goddejki ;Silmaaroońskie Podziemie , którzy sprzeciwiają się egzystowaniudrakarańskich możnych w społeczeństwie;Powieszeni , którzy są grupą zabójców pomagających w wykonywaniu zemsty, dzięki talentom otrzymanych od Mulvara. Nikt nie zna ich tożsamości oraz kryjówki. Mówi się o nich, że są ukrytymi ostrzami oraz ulubieńcami Mulvara;oraz wiele mniejszych grup.
Skonfliktowane grupy
Mulvaryści ze względu na naturę swoich działań zdążyli wejść w konflikt z wieloma ugrupowaniami.
Isureańska Oligarchia
Konflikt między Mulvarystami a isureańską oligarchią to zderzenie dwóch przeciwstawnych sił w
Isureańska oligarchia to grupa uprzywilejowanych kupców, urzędników i arystokratów, którzy czerpią korzyści z wyzysku i ucisku ludności niższych klas społecznych. Ich wpływy sięgają zarówno sfery ekonomicznej, jak i politycznej, co pozwala im na utrzymanie swojej dominacji i niechęć do jakichkolwiek zmian w obecnym porządku.
Mulvarystów, z drugiej strony, można określić jako ruch buntu przeciwko niesprawiedliwości i tyranii. Wyznawcy Mulvara dążą do walki o równość, wolność i sprawiedliwość społeczną, często stosując drastyczne środki, takie jak samosądy czy akty przemocy, aby wymierzyć sprawiedliwość wobec tych, którzy wykorzystują słabszych.
Konflikt między Mulvarystami a isureańską oligarchią to zatem walka o przewagę w Isureanie, gdzie Mulvarystów widziano jako zagrożenie dla ustalonego porządku społecznego, a oni sami walczyli o zmianę tego porządku na rzecz sprawiedliwości i równości dla wszystkich obywateli.
Kościół Goddejki
Dla Mulvarystów, głównym przeciwnikiem jest kościół Goddejki - bogini władzy. Zarówno bogini, jak i jej wyznawcy, promują określony porządek społeczny oparty na sztywnych zasadach relacji między władzą a poddanymi. Kościół Goddejki również ingeruje w politykę innych państw, często wspierając reżimy autorytarne lub wpływając na decyzje polityczne.
Jednakże, istnieje istotna różnica między wartościami Mulvarystów a doktryną kościoła Goddejki. Podczas gdy Mulvarystów motywuje dążenie do równości, wolności i sprawiedliwości społecznej, kościół Goddejki akceptuje manipulację i kłamstwo, jeśli przynosi to korzyści w utrzymaniu władzy. W rezultacie, działania kościoła Goddejki przyczyniają się do pogłębiania nierówności społecznych i podziałów.
Ta opozycja między Mulvarystami a kościołem Goddejki prowadzi do konfliktów ideologicznych i politycznych, które często manifestują się w formie sporów o władzę i wpływy w społeczeństwie. Mulvarystom zależy na obaleniu istniejącego porządku i zastąpieniu go bardziej egalitarnym i sprawiedliwym systemem społecznym, podczas gdy kościół Goddejki broni utrzymania swojej pozycji i wpływów.
Dowiedz się więcej na ten temat, czytając poniższą stronę:
Kościół GoddejkiKościół Aglosa
Kościół Aglosa, czczący boga sprawiedliwości, jest jedną z grup, która najbardziej nienawidzi Mulvarystów. Główna różnica między Mulvarem a Aglosem leży w podejściu do sprawiedliwości i władzy. Aglos to patron władzy i hierarchii społecznej, którego wyznawcy wierzą w sprawiedliwość wykonywaną poprzez sądy i wyroki wymierzone przez wyznaczonych do tego ludzi.
Ta subtelna różnica w postrzeganiu sprawiedliwości prowadzi do tego, że wyznawcy Aglosa często postrzegają Mulvarystów jako anarchiści, którzy pod płaszczykiem sprawiedliwości szerzą chaos i anarchię. W oczach wyznawców Aglosa, mulvaryści stanowią zagrożenie dla porządku społecznego i bezpieczeństwa, dlatego aktywnie zwalczają ich działalność. Konflikt między tymi dwoma grupami pogłębia się z powodu różnic w ich podejściu do władzy, sprawiedliwości i sposobu jej egzekwowania.
Dowiedz się więcej na ten temat, czytając poniższą stronę:
Arauleński Kościół AglosaDrakarańscy możni
Mulvaryści aktywnie prowadzą walkę przeciwko możnym, którzy dawniej służyli
Mitologia
Ze względu na brak centralnej religijnej organizacji czy kościoła, pozyskanie wiedzy na temat mitologii Mulvara jest bardzo trudne, a sami wyznawcy przekazują opowieści o swoim bogu ustami do ust. Najpopularniejsza z tych historii mówi, że Mulvar był posłańcem bogów, odpowiedzialnym za przekazywanie informacji między nimi oraz pertraktowanie w ich imieniu. Początkowo był zwykłym człowiekiem, podobnym do większości mieszkańców świata. Jednak pech sprawił, że został uwikłany w intrygę, w wyniku której został uwięziony i torturowany przez rywala jednego z bogów, któremu wówczas służył. Celem tortur było wywołanie wojny religijnej. Mulvar stał się więc kolejną niewinną ofiarą intryg uprzywilejowanych.
Bóg, który go uwięził, po torturach zaoferował nieszczerą pomoc, podszytą chęcią dalszego znęcania się nad posłańcem. Zabandażował rany Mulvara nasączonymi truciznami, które wywoływały nieznośny ból ciała i duszy. Dodatkowo sprawił, że na całym ciele Mulvara wyrosły oczy, z każdym pokazującym inne okrucieństwo świata. Mulvar nie mogąc tego znieść, powiesił się na znalezionym łańcuchu, ale jego poczucie niesprawiedliwości było tak wielkie, że zmartwychwstał w postaci boga. Wtedy złożył sobie obietnicę, że wykorzysta swoje moce, aby ratować tych, którzy podobnie jak on zostali skrzywdzeni.
Boskie Błogosławieństwa
Mulvar może dzielić się swoją mocą z wybranymi wyznawcami w formie boskich błogosławieństw:
dar widzenia w ciemnościach;
dar krwawego poświęcenia - pozwala zwiększać siłę różnych aspektów fizycznych, mentalnych oraz magicznych w zamian za ofiarę w postaci okaleczania swojego ciała;
dar naznaczenia - pozwala naznaczać cele z pomocą krwawego piętna, która ułatwia lokalizowanie. Jednocześnie jest obietnicą zabicia celu, za którego niewykonanie Mulvar srogo ukaże błogosławionego. Wykorzystywane głównie przez
Powieszonych ;dar łańcucha - tworzy łańcuch w ciele wyznawcy, który rozciąga się tak, aby łapać uciekające cele oraz móc kogoś na nim powiesić. Łańcuch dodatkowo opatrzony jest ostrymi kolcami. Wyglądem przypomina
Vuldarski Łańcuch , który jest zabroniony w większości państw Amarantu.