Święta Trójca

Święta Trójca

Święta Trójca
Otwórz obrazek

Święta Trójca

Otwórz obrazek
Bogowie

Bogowie

Barahir, Bóg Równowagi

Aglos, Bóg Sprawiedliwości

Elfrit, Bogini Cienia

Obszar wyznawania

Obszar wyznawania

Morze Tysiąca Wysp, głównie Alasparskie Cesarstwo Słońca

Amarant, głównie Araulen

Święta Trójca to panteon, do którego należy trójka bogów: Barahir, Aglos oraz Elfrit. Religia powstała w Alasparze, a następnie rozpowszechniła się na Morzu Tysiąca Wysp oraz w Amarancie. Podstawą wiary jest odwieczna wojna światła z mrokiem.

Charakterystyka

Święta Trójca składa się z tech bogów - Barahira, stworzyciela świata, który symbolizuje równowagę oraz wolność, Aglosa, który symbolizuje sprawiedliwość oraz dobra oraz Elfrit, która symbolizuje mrok i zło. Każdy z bogów prezentuje odmienną stronę natury istot rozumnych, a historia ich niekończącej się walki jest paradoksem walki dobra ze złem, w którym obie strony nie mogą istnieć bez drugiej.

Według tej religii najpotężniejszym z bogów jest Barahir, który ma kontrolę nad światem, który de facto stworzył. Choć Aglos i Elfrit posiadają porównywalną potęgę ich wpływ na świat jest ograniczony przez moc boga równowagi.

Barahir, Bóg Równowagi

Barahir w Uniwersum Angvalion
Barahir, Bóg Równowagi
Otwórz obrazek

Barahir jest bogiem równowagi oraz wolności. Jest żywiołem jest woda. Stworzył świat Angvalion i choć to Aglos stworzył istoty rozumne, to właśnie Barahir dał im wolną wolę, aby mogli wedle uznania korzystać z powstałego świata. Jest najpotężniejszym bogiem, którego moc wychodzi ponad czas i przestrzeń, jednak korzystanie z niej zostawia jako ostateczność. Jego odwiecznym zadaniem jest nie dopuścić, aby ani dobro ani zło wygrało, bowiem jedno jest uzależnione od drugiego. W przeciwieństwie do swojego rodzeństwa rzadko ingeruje w świat, twierdząc, że dał rozumnym wolną wolę oraz wolność, aby podejmowali własne niezależne decyzje. Wszelkie próby bezpośredniej ingerencji Aglosa oraz Elfrit w jego świat, Barahir traktuje jak zamach na wolność zamieszkujących go istot.

Barahir jest bardzo kapryśnym bogiem, którego niezwykle trudno jest pojąć. Do dzisiaj nie ma jednej prostej odpowiedzi na to czym jest równowaga i czego właściwie ten bóg pragnie. Niewielu jest jego prawdziwych wyznawców, bowiem jego kult jest bardzo niszowy, głównie ze względu na to, że większość po prostu tego boga nie rozumie albo zdają sobie sprawę, że równowaga ma też swoje mroczne oblicze, a Barahir bywa bardziej surowy od swojego rodzeństwa.

W mitologii jest przedstawiony jako postać przypominająca istotę rozumną, lecz całe jego ciało okryte jest niebieską szatą. Jedyna widoczna część ciała to jego głowa, która emanuje oślepiającym światłem, które nie pozwala ujrzeć jego oblicza.

Jego kapłanami są Błękitni Kapłani, który zrzeszeni są w Kościele Barahira z głównym klasztorem na Wyspie Ullos, chociaż cała ogranizacja działa bardziej jak zrzeszenie autonomicznych świątyń. Na czele wiary stoi Arcyprzeor, lecz ma funkcję bardziej reprezentacyjną.

Dowiedz się więcej na ten temat, czytając poniższą stronę:

Barahir
Angvalion Book

Aglos, Bóg Sprawiedliwości

Aglos w Uniwersum Angvalion
Aglos, Bóg Sprawiedliwości
Otwórz obrazek

Aglos to bóg sprawiedliwości oraz światła. Jest utożsamiany z dobrem oraz patronem wojowników, władzy oraz porządku. Jego żywiołem jest ogień. Stworzył mężczyzn i dał wszystkim rozumnym możliwość rozmnażania się. Stoi na straży życia, choć często kosztem wywoływania wielu wojen. Od czasów wieczności toczy świętą krucjatę przeciwko swojej siostrze Elfrit, którą uosabia jako największe zło.

Sprawiedliwość Aglosa dotyczy zarówno tej społecznej oraz duchowej. Choć dał ludziom boskie prawo do przestrzegania, stoi również na straży prawa świeckiego, ustanawianego przez władców. Ci, którzy nie stosują się do boskiego prawa Aglosa nazywani są heretykami, a Ci którzy do niego się stosują lecz wyznają innego boga nazywani są innowiercami. Wierzy się, że to właśnie bóg sprawiedliwości stworzył sądy i świętym prawem, które ustanowił jest prawo do bycia osądzonym, nawet będąc najbardziej parszywą istotą świata. Sam Aglos mawiał, że każdego należy próbować nawrócić, lecz każdy ma prawo do sprawiedliwej zemsty. Wierzy się, że władza wywodzi się bezpośrednio od Aglosa, jako patrona władzy - tylko rządy zgodne z jego boskim prawem mogą być uznane za sprawiedliwe.

Choć dla osób spoza wyznawców ta kara może wydawać się bestialska, wyznawcy Aglosa zazwyczaj palą heretyków na stosach w formie obrzędu oczyszczenia - wierzą, że w ten sposób wypalają z istoty zło, a ta po swojej śmierci trafia pod opiekę boga sprawiedliwości.

Aglos posiada kilka kościołów, które różnią się od siebie głównie interpretacją religijnych dogmatów. Z najważniejszych wyróżniamy Kościół Alasparski oraz Kościół Arauleński. Ku czci Aglosa powstaje też wiele zakonów, jak na przykład: Zakon Rycerzy Wschodzącego Słońca, Paladyni lub Zakon Oświeconego Ojca Hazora.

Dowiedz się więcej na ten temat, czytając poniższą stronę:

Aglos
Angvalion Book

Elfrit, Bogini Cienia

Elfrit w Uniwersum Angvalion
Elfrit, Bogini Cienia
Otwórz obrazek

Elfrit to mroczna bogini nocy, śmierci i chaosu w religii Świętej Trójcy. Uosabia ciemność, zimno i zniszczenie, będąc przeciwieństwem Aglosa, boga światła. Zrodzona z myśli Barahira, Elfrit jest strażniczką równowagi, jednak jej żądza władzy i zazdrość doprowadziły ją do buntu przeciwko porządkowi świata. Jej celem jest wieczne panowanie mroku i zniszczenie wszelkiego światła, co często prowadzi do niszczycielskich konfliktów.

Kult Elfrit jest rozproszony i pełen różnorodnych rytuałów, skupiających się na wywoływaniu strachu i chaosu. Wyznawcy bogini często działają w tajemnicy, szerząc zło i nienawiść. Wśród wyznawców Elfrit znajdują się także liczne sekty, oddające cześć nie tylko jej samej, ale także jej córkom, zwanym Córami Ciemności. Te demoniczne istoty posiadają władzę nad różnymi aspektami zła, od chciwości po kłamstwo, i często przyciągają własnych wyznawców.

Elfrit i jej Córki są stałym zagrożeniem dla porządku świata, a ich działania przynoszą chaos i rozpad. Mimo iż Elfrit uznawana jest za potężną i nieokiełznaną, jej działania często prowadzą do samozagłady, gdyż chaos, który wzbudza, niszczy również jej własne dzieła.

Dowiedz się więcej na ten temat, czytając poniższą stronę:

Elfrit
Angvalion Book

Mitologia

Mitologia Świętej Trójcy opowiada o trójce bogów, Aglosie, Barahirze i Elfrit. Barahir stworzył świat, a pozostała dwójka rozwalizwała między sobą o kontrolę nad nim. Aglos symbolizował światło i dobro, podczas gdy Elfrit symbolizowała mrok i zło. Mimo, że Barahir pragnął pojednania między zwaśnionym rodzeństwem, ich walka sprowadziła na świat chaos i zniszczenie, doprowadzając do jego upadku. W końcu, w obliczu nadciągającej zagłady, Barahir podjął ostatnią próbę naprawy świata, tworząc nową krainę, Angvalion ("obecny" świat), gdzie żaden z jego rodzeństwa nie miał pełnej władzy.

Dowiedz się więcej na ten temat, czytając poniższą stronę:

Światło i Mrok
Angvalion Book

Biblioteka

  • Światło i Mrok - Księga 1
  • Światło i Mrok - Księga 2 Alasparska
  • Światło i Mrok - Księga 2 Arauleńska
  • Światło i Mrok - Księga 3
  • Światło i Mrok - Księga 4
  • Światło i Mrok - Księga 5

Organizacje

  • Arauleński Kościół Aglosa
  • Paladyni
  • Słońce Południa
  • Słoneczni Kapłani
  • Zakon Drogi Słońca
  • Zakon Gorejącego Światła
  • Zakon Oświeconego Ojca Hazora
  • Zakon Rycerzy Wschodzącego Słońca
  • Zakon Słonecznych Braci i Sióstr

Ciekawostki

  • Religia zainspirowana jest mitologią ze świata gry Gothic.